1. Anasayfa
  2. Blog

Taşınması Sakıncalı ve Yasak Kargolar Nelerdir?

Taşınması Sakıncalı ve Yasak Kargolar Nelerdir?
0

Taşınması yasak kargo ürünleri her zaman merak konusu olmuştur. Kargo bir ürünün bir lokasyondan teslim alınıp hedef lokasyona taşınması işlemidir. Kargo sektörü özellikle son birkaç yıldır fazlaca önem kazanmıştır.

İnsanlar internet üzerinden gerçekleştirdikleri bir alışverişte kargo hizmeti kullanmak zorundadır. Farklı lokasyonlar üzerinde taşıma hizmeti sağlayan birçok kargo şirketi bulunmaktadır. Fakat kargo şirketlerinin her şeyi taşıması mümkün değildir. kargoda Taşınması yasak kargolar ve sakıncalı kargolar nelerdir sorusuna taşınması yasak olan birçok maddenin olduğu cevabını verebiliriz.

Kargo şirketleri kesinlikle para, çek, senet, hazır kart, altın ve döviz taşıyamaz. Soğuk zincir sistemi ile yani soğutucular olmadan taşınamayacak ürünler kargo şirketleri tarafından taşınamaz. Yanıcı, patlayıcı ve zehirleyici sıvılar kargo şirketleri tarafından taşınamaz.

Taşınması Yasak Kargo Ürünleri Hakkında

Kargoda Taşınması yasak kargolar ve sakıncalı kargolar nelerdir sorusuna farklı cevaplar da verebiliriz. Tek parça halinde 100 kilogramı geçen ürünler kargo şirketleri tarafından taşınmaz. Şehir içi ulaştırırım esnasında araçlara sığmayacak ürünlerin de taşıma işlemi gerçekleştirilmez. Ayrıca kargo şirketleri canlı hayvan taşıma hizmeti de sağlamaz.

Yasal olarak bulundurulması, satılması veya kullanılması yasak olan tüm maddelerin de taşıma işlemi gerçekleştirilmez. Örneğin bandrolsüz bir şekilde gönderilmeye çalışılan nargile tütünü kargo şirketleri tarafından kabul edilmez. Zehirli ve uyuşturucu maddelerin de kullanımının yasak olduğu gibi taşınmasının da yasak olduğunu söylemeliyiz. Et, balık ve meyve sebze gibi ürünlerin de kargo şirketleri tarafından taşınması yasaktır.

tasinmasi yasak kargolar

Taşınması Yasak Olan Kargolar

  • Yasaların taşınmasını yasakladığı emtialar
  • Para, çek, senet, altın, döviz, hazır kart, kontur gibi kıymetli kağıt ve nesneler
  • Taşıma esnasında bozulabilecek her türlü yiyecek, et, balık, meyve, sebze, sıvı yağlar vs.
  • Soğuk zincir sistemi ile taşınması gereken maddeler
  • Akıcı, yanıcı, patlayıcı, zehirleyici, pis kokulu her türlü sıvı ve gaz
  • Diğer kargolara zarar verebilecek durumda olan ve/veya yüz kilogramdan ağır tek parça kargolar
  • Şehir içi araçlara sığmayacak ve uzunluğu 3,5 metreden fazla olan açık demir, kafes, mermer vb. eşyalar
  • Ambalajının açılması veya dağılması sonucu kırılabilecek ve diğer kargolara zarar verebilecek eşya ve malzemeler
  • Canlı hayvanlar
Göz atın:   Kuryenet Kargo Takip

Kargoda Taşınması yasak ve sakıncalı kargolar nelerdir sorusuna taşınma işleminde diğer kargolara zarar verecek ürünlerinde taşınamayacaklarını belirtmeliyiz. Genellikle kargo şirketleri taşınma sırasında problem çıkarmayacak ve kısa süre içerisinde müşteriye teslim edilebilecek ürünlerin taşıma işlemini gerçekleştirir. Kargo hizmeti alacağınız firma zaten taşınmasının yasak olduğu ürünlerin sizden teslimini almayacaktır.

Yasal olarak herhangi bir sakıncası bulunmayan ürünlerin zaten kargolama hizmeti tüm şirketler tarafından verilmektedir. Bir kargo göndermeden önce ilgili ürünün taşınmasının yasak mı serbest mi olduğunu muhakkak öğrenmelisiniz. Yasak kargo olan bir ürünü kargo şirketi ile göndermeye çalışırsanız her türlü yasal problemle karşı karşıya gelebilirsiniz. Gizli bir şekilde yasa dışı bir ürünü kargolamak isterseniz yaşanacak durumlarından sorumlu tutulursunuz.

Kargo Sorgulama
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir