1. Anasayfa
  2. Blog

Kargo Barkod Etiketi Nedir?

Kargo Barkod Etiketi Nedir?
0

Kargo barkod etiketi nedir sorusu kargo hizmeti alan veya almak isteyen kullanıcılar tarafından soruluyor. Kargo barkod etiketi kargo şirketleri için çok önemlidir.

Çünkü kargonun taşınması işlemi sadece tek bir araçla gerçekleşmez. Kargo şubesi öncelikle kargoyu transfer süreci için bir araca yükler. Burada transfer merkezine kargo şubesinden çıkan araç, ilgili kargoyu transfer merkezine kadar götürmekle yükümlüdür.

Sonrasında ise transfer merkezinden diğer şubeye veya farklı bir transfer merkezine kargonun taşınma süreci gerçekleşir. Bu işlemler esnasında kargonun kaybolmaması ve kolay bir şekilde takip edilebilmesi için kargo etiketine ihtiyaç vardır. Kargo şirketleri kendi bünyelerinde belirlemiş oldukları barkod numaraları ile kargoları takip eder.

Kargo Barkodu ve Önemi

Kargo Barkod Etiketi Nedir sorusu daha çok kargo şirketlerini ilgilendiren bir durumdur. Barkod etiketleri kargo şirketleri için gerçekten çok önemlidir. Öncelikle kargoyu müşteriden teslim alan şube görevlisi sistem tarafından tüm bilgileri girerek kargo barkod etiketini oluşturur.

Barkodlu belge gönderilmek istenen gönderinin üzerine görülebilir bir yere yapıştırılır. Böylelikle kargonun taşınma ve transfer süreçlerinde sisteme işlenmesi kolaylaştırılır. Kargo çalışanları gönderi üzerinde bulunan barkod numarası ile kargoyu şubeden araca yüklerken sisteme kaydetme işlemi gerçekleştirir. Ardından transfer gerçekleştirecek araç mühürlenerek yola çıkar.

kargo barkod etiketi

Sonrasında kargonun ulaştığı adreste aynı şekilde mühürlenen araç açılarak içerisindeki kargo paketleri barkodlar okutularak teslim alınır. Bu işlemler sırasında barkod numarası çok büyük bir önem arz eder.

Kargo Barkod Etiketi Nedir sorusuna aslında bu etiketlerin gönderilen kargolar için bir kimlik numarası olduğu cevabını verebiliriz. Çünkü hiçbir barkod etiketi farklı bir etiket ile aynı değildir. Tamamen farklı rakamlar ve harflerden oluşan kargo etiketi gönderilen gönderiye aittir.

Her kargo şirketinde kullanılan bu yöntemle transfer süreçlerinin kolay bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlanır. Kargonun tüm hareketleri şirketin farklı lokasyonlarında kayıt altına ancak bu barkod numaraları ile alınabilir. Kargo işlemlerinin düzenli ve profesyonel bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için barkod etiketleri olmazsa olmaz bir durumdur. Bu etiketler sayesinde kargoya teslim edilen ürünün gönderileceği adrese sağlıklı bir şekilde ulaştırılması sağlanıyor.

Göz atın:   Çevre Dostu Kargo Seçenekleri Nelerdir?
Kargo Sorgulama

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir