1. Anasayfa
  2. Blog

BTK, En Çok Taşımacılık Yapan Kargo Firmalarını Açıkladı

BTK, En Çok Taşımacılık Yapan Kargo Firmalarını Açıkladı
0

BTK, 2023’ün ilk 6 ayında en çok taşımacılık yapan kargo firmalarını açıkladı. 2023’ün ilk 6 ayında Türkiye’de kargo sektöründe posta kolisi ve posta kargosu şeklindeki gönderilerin sayısı yüzde 19 artarak 598 milyona ulaştı. Bu artışın sebepleri arasında e-ticaret hacminin büyümesi ve kargo gönderilerine olan talebin artması yer alıyor. Bu dönemde elde edilen gelir ise 22,2 milyar TL oldu. Şehirlerarası gönderilerin yaklaşık yüzde 72’si bu kategoride yer aldı.

en cok tasimacilik yapan kargo firmalari45

Lider Trendyol Express

Gönderilen kargoların yüzde 66’sı 2 kg ve altında, yüzde 33’ü ise 2 kg’dan fazla ve 20 kg’dan az ağırlıkta gerçekleşti. 20 kg’nin üzerindeki kargolar ise yüzde 1’lik bir orana sahipti. Teslimat süreleri incelendiğinde, kargoların yüzde 42’si göndericiden teslim alındığı günün ertesi gününde alıcıya teslim edildi. Yüzde 35’i ise iki gün sonra teslim edildi. Aynı gün içerisinde teslim edilen kargoların oranı ise yüzde 2,5 olarak belirlendi.

En çok kargo taşımacılığı yapan şirketler arasında ise Trendyol Express yüzde 25,3’lük pay ile birinci sırada yer aldı. Ardından sırasıyla Aras Kargo, Yurtiçi Kargo, Sürat Kargo, MNG Kargo, PTT, Hepsijet, UPS ve diğer şirketler yer aldı. Posta ve kargo sektöründe faaliyet gösteren şirket sayısı ise 46’ya yükseldi.

FİRMA PAY
Trendyol Express 25,3%
Aras Kargo 15,1%
Yurtiçi Kargo 14,7%
Sürat Kargo 13,6%
MNG Kargo 8,2%
PTT 7,6%
Hepsijet 5,8%
UPS 1,9%
Diğer 7,9%

2023’ün ilk 6 ayında posta ve kargo şirketlerinin toplam geliri ise önceki yıla göre yaklaşık iki kat artarak 25,3 milyar TL oldu. Bu dönemde sektöre 1,5 milyar TL yatırım yapıldı ve toplam istihdam edilen çalışan sayısı 97 bini aştı. Posta kolisi ve posta kargolarının yanı sıra en çok taşınan posta türü ise 220,3 milyon adet ile haberleşme gönderileri oldu.

Göz atın:   Trendyol Hangi Kargo ile Çalışıyor?

en cok tasimacilik yapan kargo firmalari6en cok tasimacilik yapan kargo firmalari3

2023 yılında BTK’ya yaklaşık 7 bin 600 şikayet iletildi. Şikayetlerin çoğunluğu şube, acente ve personel ile ilgili konuları içerirken, geç teslimat ile ilgili şikayetler ikinci sırada yer aldı. Kayıp veya çalıntı şikayetleri ise toplamın yüzde 9,6’sını oluşturdu.

Overall, article states that the number of cargo shipments in Turkey, especially in the form of postal parcels and mail, has increased by 19% in the first 6 months of 2023 compared to the same period in 2022. This increase can be attributed to the growth of e-commerce and the demand for cargo shipments. The revenue from these shipments reached 22.2 billion TL in the first 6 months of 2023. The article also provides information about the types of shipments, delivery times, and the companies involved in the cargo sector. Additionally, it mentions that there has been an increase in the number of postal and cargo companies, with a total of 46 authorized companies in 2023. The article concludes by mentioning the number of complaints received by the regulatory body, BTK, and the types of complaints received.

Kargo Sorgulama
İlginizi Çekebilir
kargo-desi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir